Gandalf z Pána prstenů, Yoda z Hvězdných válek nebo M z prvních románů Iana Fleminga o Jamesi Bondovi – ti všichni působí jako mentoři. Poskytují moudré rady a vedení těm méně světaznalým. Ve skutečném životě, stejně jako v beletrii, nabývá na významu předávání moudrosti získané zkušenostmi a věkem (jen pro doplnění: Yodovi je 900 let, Gandalfovi 1000 let). Je v zájmu firmy, aby její zaměstnanci byli spokojení a loajální, i když otřesy na trhu práce vyvolané „všeobecnou rezignací“ vyšumí do ztracena. K tomuto účelu může sloužit dobrý systém mentoringu.
Právě proto – stejně jako u Gandalfa, Yody nebo M – nabývá ve firmách myšlenka mít po boku zkušeného rádce stále většího významu. Kvalitní mentoringový program přispívá ke zlepšení firemní kultury a vzájemného porozumění mezi pracovníky a také k nižší fluktuaci a k posilování loajality zaměstnanců. Firmy si začínají uvědomovat, že spokojený a rozvíjející se tým je klíčovým faktorem udržitelného úspěchu – a dobrý mentor, fungující jako důvěrník a průvodce, se může stát jedním z pilířů této spokojenosti. Ne vždy jsou výhodné skupinové kurzy. Každá manažerka, obchodník nebo jiný pracovník je na jiné úrovni.
Jak z takového programu vytěžit maximum?
Klíčové je, aby mentoring nebyl jen formální záležitostí. Adept či adeptka (tzv. mentee) musí přesně vědět, jaké cíle chce prostřednictvím vedení dosáhnout a jakou formu spolupráce očekává. Prostor pro otevřenou diskusi, podnětnou zpětnou vazbu i sdílení zkušeností by měl být vyhrazen pravidelně, ideálně v prostředí, které podporuje vzájemnou důvěru. Na straně mentora je pak důležité, aby uměl naslouchat a nediktoval dogmatická řešení. Jeho rolí je spíše pomoci mentee najít tu nejlepší cestu skrze reflexi a konstrukci vlastních nápadů.
Prevence a čerstvý vítr
Dobře sestavený mentoringový program dokáže sloužit jako prevence syndromu vyhoření, a to především mezi nováčky či zaměstnanci přijímanými po absolvování vysokých škol, kteří se teprve učí orientovat ve složitém světě korporátní hierarchie. Kromě toho však může prospívat i seniorním pracovníkům, kteří hledají nový impuls a chtějí si udržet motivaci. Pro ně může být inspirativní angažovaný mentor zvenčí a současně moci čerpat „čerstvý vítr“ od mladších kolegů.
Loajální a nestranný důvěrník
Jakmile se mentoring stane nedílnou součástí firemní kultury, dokáže povzbudit klima otevřené komunikace a vzájemného respektu. Úspěšné firmy si uvědomují, že dobrý mentor není jen učitelem nebo trenérem, ale i „firemním důvěrníkem“, který pomáhá rozvíjet potenciál na osobní i profesní úrovni. Výsledkem může být vyváženější, spokojenější a loajálnější tým zaměstnanců, kteří si své znalosti a zkušenosti vzájemně předávají.
Závěrem?
Ať už se tedy inspirujete Gandalfem, mistrem Yodou či osobitým M, jeden společný jmenovatel najdete vždy: investice do vzájemného vedení a rozvoje je investicí do budoucnosti celé firmy.